Штрафи за порушення трудового законодавства

Публікації

Штрафи за порушення трудового законодавства

03.12.2013
Статус Експерт

В Україні вже діє порядок накладення штрафів на роботодавців та кадрові і рекрутингові агентства, що порушують Закон «Про зайнятість населення».

 

Дане рішення уряду – черговий крок до легалізації ринку зайнятості, а отже захисту людей. Це додатковий економічний механізм впливу на недобросовісних роботодавців та кадрові агентства, які безкарно порушують законодавство про зайнятість.

 

Постанова Кабміну «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про зайнятість населення».

від 17.07.2013 р. № 509[1] визначає механізм накладення на суб'єктів господарювання та роботодавців штрафів за  порушення законодавства про зайнятість населення, передбачених ч.ч. 2-7 ст. 53 Закону України №5067 «Про зайнятість населення», який набрав чинностіз 1 січня 2013 року».

 

Зокрема, штрафи підуть у разі:

- невиконання роботодавцем протягом року квоти для працевлаштування громадян, зазначених у ч. 1 ст. 14 Закону про зайнятість;

- здійснення суб'єктом господарювання діяльності з надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном без отримання відповідної ліцензії або наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця без отримання відповідного дозволу;

- неподання або порушення порядку подання суб'єктом господарювання, який надає послуги з посередництва

у працевлаштуванні, відомостей про працевлаштованих ним осіб та інше.

 

Встановлюється, що у разі виявлення при перевірці підприємства або роботодавця ознак порушення законодавства про зайнятість населення посадова особа Держпраці або її територіального органу складає акт, а уповноважена посадова особа не пізніше ніж через 10 днів з дня його складання приймає рішення про розгляд справи про накладення штрафу.

 

Незаконне стягнення платні з шукачів роботи кадровими та рекрутинговими агентствами відтепер коштуватиме останнім 11,5 тис. грн.

 

Зокрема, якщо з шукачів роботи вимагатимуть платню, що заборонено, то це коштуватиме такій компанії 10 мінімальних зарплат. На 2013 рік мінімальна заробітна плата становить:з 01.01.2013 до 30.11.2013 - 1147 грн., з 01.12.13р. - 1218 грн.

 

Це захистить українців від псевдо посередників, які насправді не надають послуг з працевлаштування".

 

Серед інших порушень, які матимуть економічні наслідки для підприємств, - надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном без відповідної ліцензії (штраф становить 20 мінімальних зарплат – на даний час майже 23 тис. грн.). 

 

Такий же штраф накладається за аутсорсинг та аутстафінг всередині країни без дозволу на це.

 

«Сьогодні механізмом аутсорсингу та аутстафінгу всередині країни активно користуються деякі підприємства гірничо-металургійного комплексу, намагаючись за рахунок працівників мінімізувати видатки. Такі підприємства звільняють своїх співробітників та замовляють послуги у інших компаній, не надаючи їхнім співробітникам належних соціальних гарантій, які передбачені законодавством, у тому числі за роботу у шкідливих умовах. Відповідатимуть роботодавці фінансово і за масове звільнення без виконання усіх вимог законодавства».

 

Закон України "Про зайнятість населення", де чітко прописана відповідальність за недотримання норм, діє в Україні з початку року, однак, Порядку накладення штрафів не було. Але тепер за ініціативи Мінсоцполітики такий Порядок вже затверджений та набув чинності. Таким чином, появився дієвий механізм захисту прав як працівників, так і шукачів роботи».

 

ДОВІДКОВО:

Аутсорсинг [3,4] в галузі управління персоналом (HR-аутсорсинг чи кадровий аутсорсинг) - це залучення зовнішніх ресурсів (компаній), які спеціалізуються в галузі управління персоналом і володіють відповідним досвідом, знаннями, технічними засобами підбору кваліфікованих спеціалістів та інше. Замовник тільки формулює завдання перед постачальником таких послуг. При цьому право контролю, спосіб виконання завдання, відповідальність за досягнутий результат лягає на постачальника послуг.

Аутстаффінг [3,4] позиціонується як послуга з виведення за штат компанії вже існуючого персоналу. Цей підхід використовувався в ситуаціях, коли компанія-клієнт з різних причин не може збільшувати кількість співробітників, як того вимагає виробнича необхідність. Інструментом, що дозволяє регулювати кількість персоналу без зміни фактичної чисельності штату компанії-клієнта, стало зарахування працівників в штат компанії-провайдера. Саме компанія-провайдер стає формальним роботодавцем для співробітників, оформляє з ними трудові відносини з дотриманням всіх норм законодавства, розраховує і виплачує заробітну плату, а також робить всі необхідні відрахування по податках і в соціальні фонди.

Дуже часто послугамикомпаній-провайдерів користуються іноземні фірми.

 

Використані джерела інформації:

1. Постанова Кабміну «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про зайнятість населення» від 17.07.2013 р. № 509. 2. Закон України "Про зайнятість населення" від 01. 01.13 р. №5067.  3. Консалтинг і аутсорсинг – інструменти оптимізації бізнесу. www.ibc-com.com 4. Аутсорсинг в области управління персоналом. http://www.e-xecutive.ru/vote/pools/1473041/

 

                           Климчук Алла, сертифікований тренер групи компаній "Територія Бізнесу".